Węglowodany – Jeść czy nie jeść? cz. 2
18 marca 2019Razowy makaron z warzywami i suszonymi pomidorami
18 marca 2019
10 ZASAD ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA Z OPTIDIET
- Jedz regularnie i o stałych porach – staraj się rano zaplanować swój dzień nie tylko od strony służbowej, ale także żywieniowej. Dbaj o to, aby znaleźć czas na posiłek pomiędzy obowiązkami i NIE spożywaj go w pośpiechu – to 15 min tylko dla Ciebie! Staraj się nie pić płynów ok 15 min przed posiłkiem, w trakcie oraz ok 20 min po posiłku, aby nie rozrzedzać soków trawiennych. Nie wychodź z domu bez śniadania i zaplanowanego żywienia na resztę dnia. Pomogą Ci w tym wcześniej przygotowane posiłki lub dostawa cateringu pod Twoje drzwi.
- Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu – to przede wszystkim konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wszystkich jego narządów. Wybieraj wody mineralne dobrej jakości o jak największej ilości składników mineralnych. Optymalna dawka wody to ok 30ml/kg masy ciała, czyli dla wagi 60 kg to 1,8 l (nie wliczając aktywności fizycznej!). Dodatkowa uwaga dla Pań – zatrzymywanie się wody w organizmie oraz tzw. „cellulit wodny” to skutki picia zbyt małej ilości wody!
- Nie podjadaj między posiłkami – to bardzo ważne, aby zachować odpowiednio długie przerwy pomiędzy jednym, a drugim posiłkiem, staraj się, aby wynosiły ok 3-3,5h. Małe ciasteczko, jabłko czy szklanka soku to również podjadanie i dodatkowe kalorie spożywane poza zaplanowanymi. Zostają także uruchomione wszystkie procesy trawienne, a co za tym idzie zaburzasz zaplanowaną przerwę pomiędzy posiłkami i pracę narządów odpowiedzialną za trawienie.
- Zadbaj o aktywność fizyczną w ciągu dnia – każda lekka forma aktywności, którą lubisz i która sprawia Ci frajdę jest dobra i służy Twojemu zdrowiu. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę np. z ciężkim treningiem siłowym lub crossfitem warto skonsultować się wcześniej ze specjalistą w danej dziedzinie, aby dowiedzieć się czy taka forma treningu jest dla Ciebie odpowiednia. Zaplanuj wybrany przez siebie trening 3-4 razy w tygodniu i konsekwentnie trzymaj się planu. Przez resztę dni wyjdź na spacer popływaj na basenie lub po prostu porozciągaj się w domu na kawałku podłogi ?
- Pamiętaj, aby w Twojej diecie nie zabrakło warzyw i owoców – mają one wiele właściwości zdrowotnych, a także dostarczają wielu wartości odżywczych. Warzywa są niskokaloryczne i tylko te korzeniowe powinniśmy wliczać do bilansu kalorycznego ze względu na większą ilość węglowodanów. Ich kolor też ma znaczenie – te czerwone zawierają mnóstwo likopenu i potasu, zielone są bogate w chlorofil i witaminę C, a te fioletowe są źródłem antocyjanozydów. Owoce choć bardziej kaloryczne to nie mniej bogate w witaminy. Korzystaj z ich dobrodziejstw zwłaszcza sezonowo – wtedy są najsmaczniejsze.
- Unikaj fast-foodów, słodyczy i alkoholu – spożywane w dużych ilościach są przyczyną wielu chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy marskość wątroby. Przede wszystkim zadbaj o dobre nawyki żywieniowe oraz zdrową i zbilansowaną dietę na co dzień. Niech fast-foody i słodycze nie stanowią podstawy Twojego żywienia, zaplanuj je na przestrzeni tygodnia lub dwóch jako tzw. „cheat meal”. Pamiętaj, że alkohol wypłukuje witaminy z naszego organizmu, a także wzmaga apetyt podczas jego spożywania. Okazyjnie ogranicz się do lampki czerwonego wytrawnego wina.
- Dbaj o różnorodność spożywanych produktów – przestrzeganie tej zasady uchroni Cię przed monotonnością, a co za tym idzie łatwiej będzie Ci utrzymać nowe nawyki żywieniowe. Drugim równie ważnym aspektem jest to, że różne grupy produktów mają inne właściwości zdrowotne oraz wartości odżywcze. Rezygnując z dużej ilości produktów odbierasz sobie dostęp do naturalnie występujących witamin i minerałów.
- Zadbaj o odpowiednią ilość snu i regenerację – jest to niezbędne, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Jeśli chcesz dawać z siebie wszystko na treningu i w skupieniu wykonywać obowiązki w pracy musisz dać sobie czas na odpowiednią regenerację mózgu i innych narządów. Przed snem zadbaj o przewietrzenie pomieszczenia, a także zrezygnuj z ekspozycji na światło niebieskie (telewizor, laptop, telefon). Śpij ok 7-8h.
- Stres nie jest Twoim sprzymierzeńcem, unikaj go – przede wszystkim stres podnosi poziom kortyzolu we krwi co jest bardzo negatywne w skutkach dla naszego organizmu. Jest wręcz Twoim wrogiem numer 1! Życie w ciągłym stresie jest przyczyną chorób psychosomatycznych takich jak zawał serca, cukrzyca, łuszczyca, anoreksja, nadczynność tarczycy i wiele innych. Nie masz wpływu na zdarzenia losowe, ale masz wpływ na to jak na nie reagujesz. Dbaj o siebie!
- Uśmiechaj się ? – to na pewno pomoże Ci w niwelowaniu stresu i będzie czystą korzyścią dla Ciebie samego. „Śmiech to zdrowie” i są na to dowody w postaci badań. Śmiech dotlenia organizm, zwiększa odporność, rozładowuje stres, a także uaktywnia mięśnie. Śmiej się na zdrowie! ?