DIETA KETOGENICZNA to dieta, która przypomina dietę naszych przodków. Głównym jej założeniem jest spożywanie jak największej ilości zdrowych tłuszczy, a wyeliminowanie z codziennego jadłospisu węglowodanów i znaczne ograniczenie posiłków zawierających cukier. Dieta ta jest najczęściej stosowana przez osoby, które chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów, jednak zgodnie z początkowym zamysłem, miała ona przede wszystkim pomagać chorym na padaczkę ( oporną na leki) i cukrzycę.
W standardowej, codziennej diecie większości z nas, białko stanowi 15 %, tłuszcze 35 %, a węglowodany 50 % wszystkich spożytych posiłków. W diecie ketogenicznej rozkład makroskładników wygląda następująco: węglowodany 10 – 15%, białko 23 – 27 %, tłuszcze aż 60 – 70 %.
Z badań wynika, że nadmiar tłuszczu w diecie nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej, a wręcz przeciwnie – przyczynia się do jej redukcji. Zjawisko to zostało nazwane stanem ketozy, w którym organizm przestawia się na czerpanie energii z własnego, nagromadzonego w tkankach tłuszczu. Jeśli z diety wyeliminujemy węglowodany, wątroba przekształca tłuszcz w kwasy tłuszczowe i ciała ketonowe.
Zalety diety keto
Najważniejszą zaletą tej diety jest spadek tkanki tłuszczowej, dzięki czemu poprawia się praca serca, nerek i wielu innych narządów. Zmniejsza się również ciśnienie tętnicze krwi oraz spada poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów, co zapobiega zawałom serca, udarom i miażdżycy tętnic. Prowadzone badania wskazują także na korzystny wpływ diety ketogenicznej przy leczeniu padaczki, szczególnie u dzieci oraz w leczeniu i kontrolowaniu cukrzycy.
Wady diety keto
Dieta ketogeniczna jest dietą ubogą w wiele składników odżywczych, między innymi w witaminy i minerały. Stosując dietę znacznie ograniczamy spożywanie owoców, warzyw korzeniowych o wyższej zawartości węglowodanów i produktów zawierających błonnik dlatego też, aby nasz organizm rozwijał się prawidłowo, należy dodatkowo przyjmować odpowiednie suplementy oraz być pod kontrolą lekarza lub dietetyka. Możemy być wówczas spokojni o nasz stan zdrowia oraz rezultaty stosowania diety.
Absolutnym przeciwwskazaniem do stosowania ketozy są problemy z nerkami, wątrobą i trzustką, ponieważ organy te muszą być w pełni sprawne, aby poradzić sobie z nowym metabolizmem i uwalnianiem ciał ketonowych w tak dużej ilości.
Jakie produkty możemy spożywać?
Tłuszcze, których używamy do przygotowania posiłku powinny być jak najwyższej jakości, nie rafinowane, a tłoczone na zimno. Szczególnie zalecane to: oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej lniany, masło, awokado.
Mięso – nieprzetworzone, najlepiej od dobrych ekologicznych dostawców: wołowina, wieprzowina, drób, dziczyzna.
Ryby – tłuste i chude ryby morskie i słodkowodne, pochodzące przede wszystkim ze sprawdzonych hodowli. Owoce morza w każdej postaci.
Jaja – w każdej postaci, od kur z wolnego wybiegu.
Warzywa i owoce – najlepiej te, które mają w składzie dużą zawartość wody. Warzywa: pomidory, papryka, brokuł, kalafior, szpinak, jarmuż, cukinia, ogórek. Owoce: maliny, borówki, jeżyny, jagody czy truskawki.
Nabiał – jogurty, tłuste mleko, śmietana, twaróg oraz mleko roślinne np. kokosowe lub migdałowe.
Orzechy, pestki dyni i słonecznika.
Jakie produkty są niedozwolone?
Cukierki, napoje gazowane i energetyczne, słodkie soki i kompoty.
Produkty zbożowe – pszeniczne, razowe, pełnoziarniste, ryż, ciasta, makarony, płatki śniadaniowe ( w tym owsiane, orkiszowe, żytnie, a zwłaszcza te słodzone np. czekoladowe).
Owoce – banany, winogrona, ananasy, arbuzy, jabłka, pomarańcze, gruszki.
Alkohol – każdego rodzaju.
Przykładowy dzień diety ketogenicznej z naszego menu:
Śniadanie: Śródziemnomorska szakszuka.
II śniadanie: Kokosowe muffiny z jagodami.
Obiad: Węgierski gulasz wołowy z czerwoną kapustą na ciepło.
Podwieczorek: Placki z kalafiora z kwaśną śmietaną.
Kolacja: Mielona wieprzowina w sosie pomidorowym.
OptiDiet w swojej ofercie posiada ketogeniczną dietę pudełkową. Dania przygotowywane są z najwyższą starannością, aby procentowy rozkład makroskładników był na odpowiednim poziomie oraz założenia diety były zachowane.