Prawidłowa dieta i sen…😊 tak, to wszystko idzie w parze…
Bardzo dużo osób w dzisiejszych czasach zaniedbuje sen, a jest on obok diety i aktywności fizycznej jednym z najważniejszych elementów, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Pozostawiamy go na szarym końcu zastępując różnymi zamiennikami typu kawa czy jakże popularne ,,energetyki’’. Nie każdy dba o higienę snu, czyli o to, aby był on odpowiednio długi i wydajny – jego jakość też ma znaczenie.
Sen jest i będzie ważnym elementem naszego życia i dotyczy każdego. W przypadku osób dorosłych zajmuje on jedną trzecią życia. Najbardziej optymalny odpoczynek stanowi głęboki sen wolnofalowy w trakcie, którego tempo metabolizmu ulega znacznemu zmniejszeniu, spada ciśnienie krwi, zwolnione zostają oddechy i rytm serca, a rany goją się szybciej. Krótko mówiąc organizm wówczas odpoczywa i regeneruje się. Niedobór snu zaś, ma zły wpływ na stan naszego umysłu oraz pamięć. W dłuższym okresie osłabia system odpornościowy i zwiększa ryzyko zapadalności na choroby. Dlatego nie warto „oszczędzać” czasu i jak powiedział polski filozof Tadeusz Kotarbiński skracać sobie życia: „Sen jest to skracanie sobie życia w tym celu, aby je wydłużyć.”
By poprawić jakość snu, niezbędna jest rezygnacja z intensywnych, emocjonalnych i pobudzających zajęć wieczorem. Nie wskazane jest również oglądanie telewizji oraz korzystanie z nośników, które emitują niebieskie światło. Olbrzymie znaczenie ma dbałość o warunki miejsca w którym śpimy – przygotowanie wygodnego łóżka, zadbanie o odpowiednią temperaturę i nawilżenie powietrza w sypialni – najlepiej około 20°C i 40 – 60% wilgotności. Ważne jest również to, co zjadamy przed snem – odpowiednio zbilansowana kolacja wspomaga regenerację organizmu podczas snu.
Kilka cennych wskazówek:
- Ostatni posiłek 1 – 2 godziny przed snem, składający się z węglowodanów złożonych i prostych (koniecznie o niskim IG) uruchamia następujące procesy: wzrost poziomu serotoniny i melatoniny, które zapewniają dobry, spokojny sen, a tym samym umożliwiają pełną regenerację organizmu. Najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają problemów z gospodarką cukrową i trenują rano.
- Najgorszy wpływ na nocny odpoczynek mają tłuszcze. Warto o tym pamiętać, kiedy zmagamy się z bezsennością. Do posiłku przed snem wskazane są tłuszcze nienasycone – oleje roślinne, orzechy, nasiona.
- Zaleca się, aby dla dobrej jakości snu nie pić bezpośrednio przed spoczynkiem nocnym. W szczególności nie powinno się pić napojów zawierających kofeinę (kawa, mocna herbata, cola, kakao, napoje energetyzujące) ani alkoholu. Lampka wina nie pomoże zasnąć, a będzie działać pobudzająco i moczopędnie. Alkohol wpływa na występowanie bezdechu sennego, zmniejsza produkcję melatoniny oraz hormonu wzrostu, czyli zaburza rytm dobowy.
- Polecane są za to: waleriana czyli kozłek lekarski, herbata zielona lub ziołowa (np. melisa, rumianek, herbata z kwiatu lipy) Pomoże nam to zrelaksować się i ułatwi zasypianie.
Pamiętaj o tym, że dbając o sen dbasz o własne zdrowie!