8 Urodziny OptiDiet - każde zamówienie powyżej 20 dni będzie tańsze o 25 %
8 Urodziny OptiDiet - każde zamówienie powyżej 20 dni będzie tańsze o 25 %
Nieodłączną częścią naszego życia są sytuacje, które dostarczają nam wielu bodźców
i emocji. Niektóre z nich są przez nasz długo wyczekiwane np. wymarzony ślub czy narodziny dziecka, a inne wręcz przeciwnie, najlepiej aby nigdy się nie zdarzyły np. zwolnienie z pracy.
W większości przypadków zarówno negatywne jak i te pozytywne zdarzenia mają wspólny mianownik – stres. Narodziny dziecka są radosną chwilą w życiu, jednak możemy obawiać się nowej, nieznanej sytuacji. Stres może również determinować nas do działania, mobilizować do pracy oraz pomagać przełamywać własne słabości.
Stres – dobry czy zły?
Stres może działać na nas korzystnie, ale jeszcze bardziej może nam zaszkodzić. Nawet ten „dobry” stres, jeśli utrzymuje się zbyt długo przyczynia się do powstawania patologicznych stanów w naszym organizmie. Negatywnie wpływa na większość czynności fizjologicznych i procesów biochemicznych w naszym ciele. Często stan ten objawia się suchością w ustach, kłopotami żołądkowymi, osłabieniem układu odpornościowego, przyspieszonym biciem serca, kłopotami z oddychaniem, nerwowością, lękiem, bólami głowy, problemami z zasypianiem i nadmiernym poceniem się. U każdego człowieka symptomy stresu występują w różnej formie, z różnym nasileniem, pojedynczo lub w kilku postaciach na raz. Wszystko zależy od sprawności organizmu, indywidualnych predyspozycji oraz filozofii życia.
Czy są zatem skuteczne metody radzenia sobie ze stresem? Często słyszane zdanie „Nie stresuj się” rzadko kiedy nam pomaga, a na pewno nie przyczynia się do redukcji stresu.
Jak radzić sobie ze stresem?
Stresorem nazywamy czynności, zdarzenia lub bodźce, które wywołują stres. Być może są sytuacje w Twoim życiu, na których często skupiasz swoje myśli. Wywołują
w Tobie negatywne odczucia, denerwują Cię lub irytują. Żeby poradzić sobie ze stresem musisz wiedzieć, co go wywołuje. Jeśli stresuje Cię kłótnia z bliską osobą – rozładuj atmosferę szczerą rozmową. Jeśli w pracy stresuje Cię nadmiar obowiązków, warto stworzyć listę „To Do”, która pomoże Ci zorganizować czas pracy, określić priorytety, a przede wszystkim pokazać Ci postępy krok po kroku.
Ludzkie ciało to nie silnik samochodu. Maszyna otrzymuje paliwo, wykonuje pracę i wydala niepotrzebne substancje na zewnątrz. W życiu sytuacja stresowa mija, a stres pozostaje. Glukoza i wolne kwasy tłuszczowe, które zostały wyrzucone w sytuacji stresowej krążą w krwiobiegu i mogą uszkadzać naczynia krwionośne. W bardzo nerwowe dni warto dostarczyć sobie dodatkową dawkę ruchu, aby wyładować nadmiar energii i złych emocji.
Często pierwszym sposobem radzenia sobie ze stresem jest zajadanie go. Wybór produktów żywieniowych w takich przypadkach dotyczy głównie słodyczy. W ten sposób tworzy się błędne koło. Jesteś zadowolony w momencie spożywania słodkości, a po chwili ponownie zdenerwowany nadmierną ilością przyjętych kcal. Warto zastąpić słodycze innymi przyjemnościami np. zamiennikami słodyczy, spotkaniami z przyjaciółmi, czytaniem książek, zrobieniem maseczki lub czy czymkolwiek innym, co sprawia Ci przyjemność.
Czy wiesz, że stres wyostrza zmysły? Nie tylko wzroku i słuchu, ale przede wszystkim dotyku. To dlatego u osób stresujących się np. poborem krwi, odczuwalny ból może być większy w porównaniu z osobą, która tego strachu nie odczuwa. Warto samemu sobie wytłumaczyć, że trzeba dzielnie stawić czoło danej sytuacji i nie jest to powód do paniki.
Walka organizmu samego ze sobą też jest dla niego stresująca i wyczerpująca. Dzieje się tak w przypadku chorób autoimmunologicznych, stanów zapalnych, niedoborów pokarmowych, nadmiernego spożywania alkoholu, palenia papierosów i wielu innych. Warto zadbać w szczególności o prawidłowy poziom magnezu i witamin z grupy B, ponieważ stres jest ich niszczycielem. Prawidłowa, zbilansowana, przeciwzapalna dieta również będzie sprzymierzeńcem w pokonywaniu stresu. Właściwości uspokajające posiada: melisa, kozłek lekarski, rumianek oraz olejek z lawendy, który jest wykorzystywany w aromaterapii w celach relaksacyjnych.
Nie ma jednej skutecznej metody radzenia sobie ze stresem. Największe efekty przynosi łączenie wielu metod na raz.