Z kodem WYBIERAM15 dieta z wyborem menu 15% taniej!
Z kodem WYBIERAM15 dieta z wyborem menu 15% taniej!
Alkohol niewątpliwe wpływa na nasz nastrój, samopoczucie i zachowanie. Pijemy alkohol, aby poprawić sobie humor, wyluzować, móc zatańczyć „Dirty Dancing” na parkiecie, a czasem po prostu po to, aby odreagować. Skutki picia alkoholu każdy odczuwa indywidualnie i zależy to od płci, wieku, masy ciała oraz stanu zdrowia.
W jaki sposób alkohol wpływa na zdrowie?
1. Alkohol uzależnia
Nadużywanie alkoholu może prowadzić do alkoholizmu – postępującej i śmiertelnej choroby.
2. Alkohol jest toksyną
Dla naszego organizmu alkohol jest toksyną, którą wątroba stara się pozbyć jak najszybciej. Metabolizuje ona średnio ok. 10g alkoholu na godzinę. Jeśli toksyny w organizmie jest za dużo, może dojść do negatywnych zmian w pracy tego narządu, a w konsekwencji nawet do stłuszczenia wątroby lub marskości wątroby.
3. Alkohol odwadnia
Dzieje się tak, ponieważ nerki zmuszone są do wzmożonej pracy. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do odwodnienia.
4. Alkohol pogarsza jakość snu
Alkohol ułatwia zasypianie, jednak negatywnie wpływa na higienę i jakość snu. Może również prowadzić do wybudzeń w nocy z niemożliwością ponownego zaśnięcia.
5. Alkohol sprzyja tyciu
1g alkoholu etylowego to 7 kcal. W zależności od tego ile wypijemy, tyle dodatkowych kcal przyjmiemy. Podczas spożywania alkoholu często również sięgamy po niezdrowe przekąski i fast foody, które podnoszą pulę kcal w ciągu całego dnia.
6. Mięso z dodatkiem czerwonego wina utrudnia wchłanianie żelaza
Mówi się, że czerwone wino podkreśla smak czerwonego mięsa. Utrudnia jednak wchłanianie cennego żelaza, więc nie należy łączyć czerwonego wina i mięsa.
7. Alkohol negatywnie wpływa na płód.
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży. Po ok. 30 minutach stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki. Alkohol uszkadza płód. Zalecana dawka czerwonego wina od czasu do czasu to MIT.
Czy są jakieś plusy spożywania alkoholu?
„ Dlaczego Wódka? Ponieważ żadna dobra historia nie rozpoczęła się od sałatki”. Alkohol przełamuje bariery, dodaje odwagi i sprzyja zacieśnianiu się relacji międzyludzkich, dlatego żadna dobra zabawa nie może się obyć bez napojów wyskokowych. Wszystko jest dla ludzi, więc od czasu do czasu impreza zakrapiana alkoholem nikomu nie zaszkodzi. Zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne, dlatego nie możemy bez końca odmawiać sobie wszystkiego. Zachowanie umiaru i rozsądne dawkowanie alkoholu nie zrujnuje nam zdrowia.
A co jeśli już przytrafi się kac?
Lekarstwa na kaca nie wynaleziono do dziś. Możemy jednak próbować minimalizować jego skutki.
1. Przygotuj się do picia alkoholu
2. W trakcie picia alkoholu
3. Na kolejny dzień
Jeśli dzień zagłady już nastąpił, zawsze miej przy sobie butelkę wody. Możesz również samodzielnie wykonać napój izotoniczny, który składa się z wody, szczypty soli, miodu i soku z cytryny. Tego dnia może być to dla Ciebie najlepsze lekarstwo.
Alkohol mocno uszczupla nas z elektrolitów, witaminy C, magnezu i witamin z grupy B. Warto więc zadbać o wyrównanie niedoborów ww. witamin i minerałów. Można również wspomóc pracę wątroby np. ostropestem plamistym.
Czy wiesz, że..?